Ki艂a: co oznacza dodatni wynik badania przesiewowego
Zaktualizowano 5 lutego 2025
Applies to England
Wynik jednego z wykonanych niedawno u Pani bada艅 przesiewowych wskazuje na zaka偶enie ki艂膮. Oznacza to, 偶e powinna Pani zosta膰 skierowana na rozmow臋 ze specjalist膮 zajmuj膮cym si臋 zdrowiem seksualnym. W niniejszej ulotce wyja艣niono, czym jest ki艂a i z czym wi膮偶e si臋 w przypadku ci膮偶y.
1. Czym jest ki艂a
Ki艂a jest zaka偶eniem bakteryjnym przenoszonym we krwi. Cz臋sto pozostaje niezauwa偶ona, poniewa偶 jej objawy przedmiotowe i podmiotowe nie zawsze s膮 oczywiste. Jest to jednak powa偶na choroba, kt贸ra nieleczona mo偶e prowadzi膰 do powa偶nych problem贸w zdrowotnych zar贸wno u kobiety, jak i u dziecka.
2. Przyczyny
Ki艂a mo偶e przenosi膰 si臋:
-
w wyniku przedostania si臋 bakterii do organizmu podczas kontaktu seksualnego z osob膮 chor膮 na ki艂臋 (zazwyczaj podczas stosunku pochwowego, analnego lub oralnego bez zabezpieczenia)
-
z matki na dziecko w czasie ci膮偶y lub podczas porodu
-
przez zaka偶on膮 krew w przypadku u偶ywania wsp贸lnych igie艂
3. Leczenie
Ki艂臋 mo偶na ca艂kowicie wyleczy膰 za pomoc膮 jednej lub kilku dawek antybiotyk贸w. Im wcze艣niej podj臋te zostanie leczenie, tym mniejsze b臋dzie prawdopodobie艅stwo wyst膮pienia powik艂a艅 zdrowotnych. Wcze艣nie wdro偶one leczenie znacznie zmniejsza r贸wnie偶 prawdopodobie艅stwo przeniesienia ki艂y na dziecko w czasie ci膮偶y.
Nale偶y pami臋ta膰, 偶e nawet po skutecznym leczeniu w ka偶dej chwili mo偶e doj艣膰 do ponownego zaka偶enia ki艂膮. Z tego powodu zesp贸艂 specjalist贸w ds. zdrowia seksualnego zaleci, aby zbada膰 r贸wnie偶 Pani partnera seksualnego i w razie potrzeby podda膰 go leczeniu. Nale偶y unika膰 wszelkich kontakt贸w seksualnych z partnerem do czasu zako艅czenia leczenia.
Je偶eli Pani lub Pani partner ma innych partner贸w seksualnych lub je偶eli ma Pani inne dzieci, konieczne b臋dzie wykonanie badania tak偶e u nich. Zesp贸艂 ds. zdrowia seksualnego udzieli Pani informacji i zaoferuje pomoc w zakresie kontaktu z partnerami.
4. Jak chroni膰 dziecko
Ki艂a mo偶e przej艣膰 z matki na dziecko w czasie ci膮偶y. Nieleczona ki艂a mo偶e prowadzi膰 do urodzenia dziecka z objawami przedmiotowymi lub podmiotowymi zaka偶enia ki艂膮, czyli z ki艂膮 wrodzon膮. Leczenie ki艂y na jak najwcze艣niejszym etapie ci膮偶y daje najwi臋ksze szanse na unikni臋cie tego problemu.
Obecno艣膰 ki艂y nie ma wp艂ywu na spos贸b porodu ani na mo偶liwo艣膰 karmienia dziecka piersi膮.
Je艣li leczenie ki艂y b臋dzie konieczne w tej ci膮偶y, dziecko b臋dzie musia艂o zosta膰 zbadane przez lekarza po urodzeniu i poddane kilku kontrolnym badaniom krwi. U bardzo niewielkiej liczby noworodk贸w konieczne jest r贸wnie偶 leczenie antybiotykami.
5. Nast臋pne kroki
W stosownym przypadku zostanie Pani skierowana do lokalnego zespo艂u specjalist贸w ds. zdrowia seksualnego.
Specjali艣ci om贸wi膮 z Pani膮 wymagane leczenie i mog膮 zaleci膰 wykonanie bada艅 w kierunku innych chor贸b przenoszonych drog膮 p艂ciow膮. Wa偶ne jest, aby w czasie ci膮偶y zg艂asza膰 si臋 na wszystkie wizyty i doprowadzi膰 leczenie do ko艅ca, aby mie膰 pewno艣膰, 偶e zaka偶enie zosta艂o wyleczone.
6. Kto powinien wiedzie膰 o Pani zaka偶eniu ki艂膮
Wa偶ne jest, aby pracownicy s艂u偶by zdrowia zaanga偶owani w opiek臋 nad Pani膮 wiedzieli o wyniku badania, aby mogli zapewni膰 Pani i Pani dziecku bezpieczne i skuteczne leczenie.
7. 笔辞耻蹿苍辞艣膰
Programy bada艅 przesiewowych NHS wykorzystuj膮 dane osobowe z dokumentacji medycznej pacjent贸w NHS w celu zaproszenia ich na badania przesiewowe w odpowiednim czasie. Dane pacjent贸w s膮 tak偶e wykorzystywane w celu zapewnienia im wysokiej jako艣ci opieki oraz doskonalenia program贸w bada艅 przesiewowych. Wi臋cej informacji na temat sposobu wykorzystywania i ochrony danych osobowych oraz mo偶liwo艣ci wyboru.
8. Wi臋cej informacji
Wi臋cej informacji na temat ki艂y mo偶na znale藕膰 tutaj:
W przypadku dodatkowych pyta艅 lub w膮tpliwo艣ci nale偶y porozmawia膰 z zespo艂em ds. bada艅 przesiewowych lub po艂o偶n膮.