Utrata s艂uchu
Zaktualizowano 15 kwietnia 2025
Applies to England
NHS zaleca badania przesiewowe s艂uchu noworodk贸w.
1. Cel badania przesiewowego
Celem badania jest wykrycie dzieci z ubytkiem s艂uchu w celu zapewnienia jak najszybszego wsparcia i porady.
2. Informacje na temat wspomnianego wy偶ej schorzenia
1-2 dzieci na 1000 rodzi si臋 z trwa艂ym ubytkiem s艂uchu w jednym lub obu uszach. Wi臋kszo艣膰 tych dzieci przychodzi na 艣wiat w rodzinach bez historii medycznej ubytku s艂uchu.
Trwa艂y ubytek s艂uchu znacz膮co wp艂yn膮膰 na rozw贸j dziecka. Szybka diagnoza pozwala na zapewnienie tym dzieciom lepszej szansy na rozw贸j mowy i umiej臋tno艣ci j臋zykowych. Pomaga r贸wnie偶 dzieciom w nawi膮zaniu relacji z rodzin膮 i opiekunami od najm艂odszych lat.
3. Badanie przesiewowe
Badanie przesiewowe s艂uchu dziecka oferowane jest przed wypisem ze szpitala, po powrocie do domu lub podczas wizyty w poradni. W niekt贸rych rejonach badanie to zostanie przeprowadzone przez piel臋gniark臋 艣rodowiskow膮 w ci膮gu kilku pierwszych tygodni 偶ycia dziecka. Badanie najlepiej jest przeprowadzi膰 w ci膮gu pierwszych 4-5 tygodni, ale mo偶na je przeprowadzi膰 do 3. miesi膮ca.
Badanie zwane automatyczn膮 otoemisj膮 akustyczn膮 (AOAE) trwa kilka minut. Ma艂a, mi臋kka s艂uchawka douszna umieszczana jest w uchu zewn臋trznym dziecka, a nast臋pnie odtwarzane s膮 ciche d藕wi臋ki przypominaj膮ce klikni臋cia. Cz臋艣膰 wewn臋trzna ucha (zwana 艣limakiem) reaguje na d藕wi臋k, co jest wykrywane przez urz膮dzenie do badania.
Uzyskanie jednoznacznych wynik贸w podczas pierwszego badania nie zawsze jest mo偶liwe. Nie oznacza to, 偶e dziecko rzeczywi艣cie cierpi na ubytek s艂uchu. Mo偶e to oznacza膰, 偶e:
- dziecko by艂o niespokojne podczas wykonywania badania
- w tle s艂ucha膰 by艂o d藕wi臋ki otoczenia
- w uchu dziecka obecny jest p艂yn lub jest ono przej艣ciowo zatkane 鈥� zdarza si臋 to cz臋sto i ust臋puje z czasem.
- dziecko ma ubytek s艂uchu
W takim przypadku dziecku zostanie zaoferowane kolejne badanie. Mo偶e by膰 ono takie samo jak pierwsze lub stanowi膰 inny rodzaj badania 鈥� rejestracja s艂uchowych potencja艂贸w wywo艂anych pnia m贸zgu (AABR). Badanie to polega na umieszczeniu trzech ma艂ych czujnik贸w na g艂owie i szyi dziecka. Na uszach dziecka umieszczane s膮 mi臋kkie s艂uchawki, a nast臋pnie odtwarzane s膮 ciche klikni臋cia. Badanie trwa od 5 do 15 minut.
4. Bezpiecze艅stwo badania
Z tym badaniem nie wi膮偶e si臋 偶adne ryzyko.
5. Decyzja o poddaniu dziecka badaniom przesiewowym nale偶y do Ciebie
To badanie przesiewowe jest zalecane. Wczesne rozpoznanie ubytku s艂uchu jest wa偶ne dla rozwoju dziecka.
6. Rezygnacja z badania
W razie rezygnacji rodzic贸w z przeprowadzenia badania przesiewowego s艂uchu noworodka przekazywana jest im lista kontrolna, umo偶liwiaj膮ca sprawdzanie s艂uchu dziecka w miar臋 jego rozwoju. W przypadku jakichkolwiek obaw nale偶y porozmawia膰 z piel臋gniark膮 艣rodowiskow膮 lub lekarzem rodzinnym.
7. Mo偶liwe wyniki
W przypadku uzyskania wyra藕nej reakcji w obu uszach dziecko prawdopodobnie nie cierpi na trwa艂y ubytek s艂uchu. Jednak badanie przesiewowe s艂uchu noworodka nie wykrywa ka偶dego rodzaju ubytku s艂uchu, kt贸ry mo偶e wyst膮pi膰 w p贸藕niejszym wieku. Wa偶ne jest, aby sprawdza膰 s艂uch dziecka w miar臋 jego rozwoju. Wi臋cej informacji na ten temat mo偶na znale藕膰 w ksi膮偶eczce zdrowia dziecka (czerwonej ksi膮偶eczce). W razie jakichkolwiek obaw dotycz膮cych s艂uchu dziecka nale偶y poinformowa膰 o nich piel臋gniark臋 艣rodowiskow膮 lub lekarza pierwszego kontaktu.
Je艣li wyniki badania przesiewowego nie wyka偶膮 wyra藕nej reakcji jednego ucha lub obu uszu dziecka, zostanie ono um贸wione na wizyt臋 u specjalisty audiologa.
Oko艂o 2-3 na 100 dzieci nie wykazuje wyra藕nej reakcji podczas bada艅 przesiewowych s艂uchu. Wys艂anie dziecka na dalsze badania niekoniecznie oznacza, 偶e dziecko cierpi na ubytek s艂uchu.
Wizyta u specjalisty audiologa powinna odby膰 si臋 w ci膮gu czterech tygodni od przeprowadzenia badania przesiewowego s艂uchu u dziecka. Bardzo wa偶ne jest, aby uda膰 si臋 na wizyt臋, je偶eli dziecko cierpi na ubytek s艂uchu.
8. Wyniki
Wyniki przekazywane s膮 natychmiast po przeprowadzeniu badania s艂uchu u dziecka.
NHS.UK.
9. Informacje na temat niniejszej ulotki
Niniejsza ulotka zosta艂a opracowana przez agencj臋 Public Health England (PHE) w imieniu NHS.