Tájékoztató az NHS emlőszűrésről (Hungarian)
Frissítve 14 május 2025
Applies to England
Ez a tájékoztató hasznos információkkal szolgál az NHS által végzett emlőszűrésről. Eldöntheti, hogy részt kíván-e venni az emlőszűrésen.
Miért kínál az NHS emlőszűrést?
A szűrővizsgálatot azért kínáljuk fel, mert ezzel mellrák esetén életeket lehet menteni.
Az emlőszűrés már korai stádiumban megtalálhatja a mellrák jeleit. Olyan daganatokat keresünk, amely túl kicsik ahhoz, hogy látni vagy tapintani lehessen őket.
A mellrák korai felfedezése esetén nagyobb a valószínűsége annak, hogy azt egyszerűbben és hatékonyabban lehet kezelni.
Kiket hívunk be az emlőszűrésre
Minden nőt 50 és 53 éves koruk között hívunk el először mellrákszűrésre. Utána a 71. életéve betöltéséig 3 évente fogjuk behívni. Ez azért van, mert a mellrák a legtöbb esetben 50 éves kor fölött alakul ki.
Kérjük, gondoskodjon arról, hogy háziorvosának helyesen legyenek meg az Ön aktuális elérhetőségei azért, hogy be tudjuk Önt hívni. Ezek közé tartozik az Ön:
- neve
- születési dátuma
- í
- DzٱڴDzԲá
- e-mail í
Beszéljen háziorvosi rendelőjével, ha Ön transznemű vagy nem bináris, és szeretné, ha behívnák emlőszűrésre. Tőlük tájékoztatást kaphat arról, hogy részt vehet-e a szűrésen. Itt bővebb .
Ha 71 éves vagy idősebb, 3 évente továbbra is részt vehet az emlőszűrésen, azonban nem fog automatikusan behívót kapni. Időpontfoglaláshoz vagy az elérhetőségeket kérje el a háziorvosi rendelőjétől.
ѱá
A mellrák akkor alakul ki, amikor a mell sejtjei elkezdenek rendellenesen osztódni és növekedni.
Az Egyesült Királyságban ez a nőket leggyakrabban érintő ráktípus. Életük során 7-ből 1 nőnél alakulhat ki mellrák.
A mellrák súlyossága attól függ, hogy mekkora a daganat, és átterjedt-e máshová.
A korai felismerés és az egyre jobb kezelések javítják a mellrákból való felépülést, és a túlélést.
Hogy működik az emlőszűrés
A helyi szűrőszolgálat általában a kórházban található, de mobil szűrőegységben máshol is lehet.
Az emlőszűrés a mell röntgenvizsgálatából áll, ezt mammográfiának hívják, és ez képeket készít a mell belsejéről. Ezt követően szakemberek vizsgálják meg a mammográfiát a mell kóros elváltozásaira utaló jelek után kutatva.
A legtöbb embernek nincs szüksége további vizsgálatokra, mivel nincs mellrákra utaló jel.
További vizsgálatokra lehet szüksége, ha mellrákra utaló bármi jelet találnak. A szűrőszolgálat időpontot fog Önnek kínálni a további vizsgálatok megbeszélése érdekében.
A rutin emlőszűrés lépései
A vizsgálat előtt
Ha az időpontot le kell mondania, vagy módosítania kell, akkor a helyi emlőszűrő szolgálatot keresse!
Az időpont előtt tájékoztassa őket, amennyiben:
- tanulási zavara vagy mobilitási problémái vannak és plusz segítségre van szüksége, például ápolójának el kell Önt kísérnie
- más formátumban vagy más nyelven van szüksége információra
Ez segít a helyi szűrőszolgálatnak a szükséges módosítások elvégzésében. Például hosszabb időpontot kaphat, vagy más helyre kaphatja az időpontot.
Tájékoztassa továbbá a szűrőszolgálatot, amennyiben:
- mellimplantátuma van
- szívritmusszabályzója vagy más beültetett orvostechnikai eszköze van
- terhes vagy szoptat
- mindkét mellét műtéti úton eltávolították (masztektómia)
- mellspecialista gondozása alatt áll
- az elmúlt 6 hónapban volt mammográfián
A vizsgálat
A mammográfiát egy mammográfusnak nevezett specialista készíti el. A mammográfus nő lesz. El fogja magyarázni, hogy mi történik az egyes szakaszokban, és Ön is felteheti kérdéseit.
Az emlőszűrés során mindegyik mellről 2 mammográfia készül.
- Magára hagyják, hogy derékig le tudjon vetkőzni.
- A mammográfus segít a mellét a megfelelő pozícióba helyezni a röntgengépen. Ehhez meg kell érintenie a mellét.
- A gép össze fogja szorítani a mellét azért, hogy az ne mozduljon el. Mozdulatlanul kell lennie. Néhány nő ezt kényelmetlennek vagy fájdalmasnak találja. A kényelmetlenség azonban nem tart sokáig. Ha úgy érzi, nem bírja tovább, akkor szólhat, hogy állítsák le a vizsgálatot.
- Az első képet felülről készítik, majd a folyamatot ugyanazon a mellen oldalról is megismétlik.
- Utána ezt a folyamatot a másik mellen is elvégzik.
Mindegyik mammográfia csak pár másodpercig tart. Maga az időpont legfeljebb 30 percet vesz igénybe, de gyakran sokkal hamarabb vége van.
A mammográfus általában már az első időponton tiszta képet tud készíteni melléről. Ritkán azonban második szűrővizsgálatra is szükség lehet jobb minőségű képek készítése céljából.

A mammográfiát mammográfusnak hívott női specialista készíti el
Gyakorlati tanácsok és tippek a vizsgálathoz
Derékig le kell vetkőznie, így érdemes lehet olyan ruházatot hordania, ami ezt megkönnyíti, például nadrágot vagy szoknyát és egy felsőrészt.
A vizsgálat napján kérjük, ne használjon dezodort vagy hintőport, mivel ez megzavarhatja a vizsgálat eredményét. Érkezés előtt lehetőség szerint távolítsa el nyakláncát és mellbimbópirszingjét!
Ha aggódik, vagy kérdései vannak, nyugodtan beszélhet az emlőszűrő csapattal. Támogatás céljából elkísérheti Önt valaki, például egy barátja, rokona vagy ápolója. A vizsgálat során azonban általában a váróteremben kell maradnia.
Az emlőszűrés eredménye
Az eredményeket a szűrővizsgálatot követő 2 héten belül meg kell kapnia. A leletből a háziorvosi rendelőnek is küldünk egy példányt. Néha azonban tovább kell várni az eredményre.
2 lehetséges eredmény van:
- jelenleg nincs szükség további vizsgálatokra, vagy
- további vizsgálatok szükségesek
Jelenleg nincs szükség további vizsgálatokra
A legtöbb embernek (100-ból körülbelül 96-nak) ez az eredménye.
Ez azt jelenti, hogy a mammográfia során nem találtunk mellrákra utaló jelet.
Nincs szüksége további vizsgálatokra. 3 év múlva ismét felajánljuk Önnek az emlőszűrést, ha addigra nem tölti be a 71. életévét.
Ez az eredmény nem garantálja, hogy nincs mellrákja, vagy hogy az a jövőben ne alakulna ki. Ha elváltozást tapasztal a mellében, akkor kérjük, a lehető leghamarabb keresse fel háziorvosi rendelőjét.
További vizsgálatok szükségesek
Az emlőszűrésen átesett minden 100 emberből 4-nek van szüksége további vizsgálatokra.
Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy mellrákja van. A további vizsgálatokat igénylő legtöbb embernek nincs mellrákja.
Be fogják hívni egy mellvizsgálatra. Ha aggódik, vagy kérdései vannak, időpontja előtt telefonon beszélhet egy emlőszűrő ápolóval. A további vizsgálatokra szóló behívóján szerepelni fog, hogy hogyan érheti el őket.
Az időpont során egy specialista elmagyarázza, hogy milyen vizsgálatokra van szüksége.
Ezek közé tartozhat pl.:
- a mell tapintásos vizsgálata
- további mammográfia
- a mell ultrahangos vizsgálata
- mintavétel a mellszövetből, ezt biopsziának hívják
A specialista csapat elmondja Önnek, hogy mikor és hogyan kapja meg az eredményeket, attól függően, hogy milyen vizsgálatokat végeztek.
Az emlőszűrés eredménye 100 főre kivetítve
Az emlőszűrésen átesett minden 100 emberből 96-nak nincs szüksége további vizsgálatokra, és 4-nek pedig szüksége van további vizsgálatokra. Abból a 4 emberből 1-et diagnosztizálnak mellrákkal.
A statisztika csak tájékoztatással szolgál a lakosság számára. Az Ön esetében fennálló kockázat életkorán és egészségi állapotán alapszik.
Az emlőszűrés lehetséges kockázatai
Az emlőszűrés fő kockázata, hogy olyan rákot talál, ami egyáltalán nem okozott volna károsodást. Ennek az az oka, hogy nem lehetséges mindig előre jelezni, hogy a rák életveszélyessé válik-e vagy sem.
Ha mellrákot találunk, akkor kezelést fogunk Önnek felajánlani. Ez azt is jelentheti, hogy nem életveszélyes rákra fog kezelést kapni. Ha felajánlják Önnek a kezelést, akkor a specialistákból álló csapat elmagyarázza Önnek az opciókat, és ez segíthet a döntésben.
Egyetlen szűrővizsgálat sem 100%-ban megbízható.
Nagyon ritkán előfordul, hogy nem veszik észre a rákot. A szűrés nem mindig találja meg a jelenlévő daganatot. Előfordulhat, hogy a rák nem látható a mammográfián.
A mellrák két szűrővizsgálat között is kialakulhat. Továbbra is rendszeresen meg kell néznie és meg kell tapintania mellét, hogy észrevegye a szokatlan változásokat. Ha úgy gondolja, hogy mellrákos tünetei vannak, a lehető leggyorsabban keresse fel háziorvosi rendelőjét!
A mammográfia készítése során kis mennyiségű röntgensugárzásnak lesz kitéve. Ez élete során nagyon kis mértékben megnöveli a rák kialakulásának esélyét. A kockázat csökkentése érdekében az NHS gépei alacsony sugárdózist használnak. Kutatások kimutatták, hogy az emlőszűrés előnyei összességében meghaladják a sugárterhelés által jelentett kockázatot.
A mellrák tünetei
Fontos tudnia, hogy melle általában hogy néz ki, és milyen a tapintása, hogy tudja, mi a normális az Ön esetében. Így könnyebb észrevennie a mellében kialakuló elváltozásokat.
Nők esetében a mellrák tünetei például a következők lehetnek:
- a mellében, mellkasán vagy hónaljában kialakuló csomó vagy duzzanat
- a mell bőrén kialakuló elváltozás, például bemélyedés vagy pirosodás (a kiütést vagy a bőr színének változásait nehezebb észrevenni fekete vagy barna bőrön)
- narancshéjhoz hasonló bőr, amikor a bőr megvastagodhat, és a pórusok láthatóbbá válnak
- megváltozik egyik vagy mindkét mellének mérete vagy alakja
- váladékozás a mellbimbóból, amely véres is lehet
- a mellbimbó alakjának vagy kinézetének megváltozása, például ha az behúzódik (befordult mellbimbó) vagy kiütés jelentkezik rajta (úgy nézhet ki, mint az ekcéma)
Önmagában a mellfájás általában nem mellrákra utaló tünet. Ha állandóan vagy szinte állandóan fájdalmat vagy kellemetlen érzést érez a mellében vagy a hónaljában, akkor jobb azt kivizsgáltatni.
Ha ezen tünetek bármelyike fennáll, kérjük, a lehető leghamarabb forduljon körzeti orvosához. A háziorvosi rendelő recepciósaitól kérjen sürgős időpontot! Ezt akkor is fontos megtenni, ha nemrégiben volt emlőszűrésen.
Kinél nagyobb az esélye a mellrák kialakulásának?
Bárkinél kialakulhat a mellrák, azonban nagyobb ennek a valószínűsége, ha:
- elmúlt 50 éves
- sűrű a mellszövete
- családtagjai között volt valakinek mellrákja vagy petefészekrákja � előfordulhat, hogy hibás gént örökölt, például hibás BRCA gént
- bizonyos mellbetegsége van, például jóindulatú mellbetegsége, in situ duktális karcinómája vagy in situ lobuláris karcinómája
Beszélhet a háziorvosával vagy a rendelőben dolgozó ápolóval, ha családjában többeknek volt mell- vagy petefészekrákja, és tanácsot szeretne kérni.
A mellrák kockázatát csökkentheti azzal, ha hetente legfeljebb 14 egység alkoholt fogyaszt, és testsúlyát egészséges szinten tartja.
Klinikai kutatások
Lehet, hogy megkérdezik Öntől, hogy részt kíván-e venni klinikai kutatásokban. Ezek orvosi kutatások. A felajánlott kutatások információkat gyűjtenek be a legjobb vizsgálati típusokról vagy kezelésekről a szolgáltatások jövőbeni fejlesztése érdekében. Az Ön döntése, hogy részt kíván-e ezekben venni.
További információk és támogatás
Az emlőszűréssel kapcsolatos tanácsadással kapcsolatban keresse háziorvosi rendelőjét, vagy a helyi emlőszűrő szolgálatot.
, beleértve az idegennyelveket is. Ez formátumban is elérhető.
Ha más formátumot szeretne, hívja a 0300 311 2233-as számot, vagy írjon e-mailt a következő címre: [email protected].
Ezen kívül:
- elolvashatja az NHS szűrőprogramjairól.
A ingyenes és bizalmas tájékoztatással és támogatással szolgál az egészséges mellről és a mellrákszűrésről. A segélyvonalukat a 0808 800 6000-as számon érheti el. Tolmács is rendelkezésre áll, amennyiben nyelvi segítségre van szüksége.
Tudja meg .